Huawei Mate 30 Pro İncelemesi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Video is ready, Click Here to View ×


Huawei’nin Mate serisi akıllı telefonu olan Huawei Mate 30 Pro incelemesi ile karşınızdayız.

Huawei Telefonlara Google Servisleri Yüklemek:

Huawei’nin Mate serisi aslında çok özel bir akıllı telefon serisi. Mate telefonların özellikle Pro versiyonları şirketin en yenilikçi teknolojilerini barındırıyor. Mate 30 Pro söz konusu olduğunda, durum farklı değil. Lumia 1020’den beri gördüğümüz en büyük kamera sensörü, güçlü işlemci platformu, kendini benzerlerinden ayırmayı amaçlayan sezgisel arayüz ve ağır çekim özelikleri…

Huawei Mate 30 Pro Tasarımı

Mate 30 Pro kamera, işlemci ve diğer alanlarda başarılı olmayı amaçlayan bir telefon olsa da, en agresif yönü kesinlikle tasarımı. Samsung’un Edge serisinde, ve vivo’da gördüğümüz agresif ekran tasarımı Huawei Mate 30 Pro’da da bulunuyor. Telefonda neredeyse çerçeve bulunmuyor ve normalde alıştığımız arayüz kontrolleri de bu yeni tasarıma uyum sağlıyor.

Huawei’nin Horizon ekranı iki kenarda da 88 derecelik açıya sahip. 88 derece telefonda neredeyse çerçeve olmadığı anlamına geliyor. Standart tasarımlarda akıllı telefonların kenarları alüminyum, plastik veya paslanmaz çelikle çevrilidir. Mate 30 Pro’nun sadece üst ve alt kısımdalarında alüminyum çerçeve bulunuyor. Ekran Gorilla Glass 6 ile korunuyor ama bu elimizdeki telefonun çok dayanıklı olduğu anlamına gelmiyor.

Can ne kadar dayanıklı olursa olsun, alüminyum ve çeliğe göre çok daha kırılgan bir malzeme olduğu için Mate 30 Pro’yu çok iyi korumanız gerekiyor. Çünkü tasarım tercihleri nedeniyle kılıfla koruma pek mümkün değil.

Diğer taraftan Mate 30 Pro’yu kullanmak için, öncelikle telefonu anlamanız gerekiyor. Güç tuşu dışında herhangi fiziksel buton olmadığı için, ekran görüntüsü alma, ses açma ve kapama ve diğer arayüz kontrolleri tamamen değişmiş durumda. Tüm bu kontrolleri artık ekrana vereceğiniz tıklama komutlarıyla yapıyorsunuz.

Ekranın 88 derece kavisli olması aynı zamanda elinizin sürekli ekrana geleceği, avuç içinde tutarken bile ekrana dokunacağınız anlamına geliyor. Çerçevesiz telefonların genel olarak dokunmatik kontrolleri karıştırma gibi sorunları bulunuyor. Huawei bu alanda farklı bir çözüm yoluna gitmiş. Ana ekran alanı ve çerçeveler farklı dokunmatik kontrol alanlarına sahip. Siz telefonu kullanırken çoğu kez kenarların dokunmatik kontrolü kapalı oluyor. Ben telefonu kullanırken bu sistemin gerçekten de işlediğini gördüm.

Ön kamera ise çentik içerisinde yerleştirilmiş. Burada Selfie kamerası, ToF sensörü, yakınlık sensörü ve ortam ışığı sensörü bulunuyor. Bu sayede tıplı iPhone X ve sonrasına çıkan Apple cihazlar gibi güvenli yüz tanıma sağlayabiliyor. Ayrıca ekran üzerinde ahize bulunmuyor, sesler ekran üzerinden verilen titreşimlerle duyuluyor. Mate 30 Pro bu tasarım tercihi nedeniyle stereo ses desteğine sahip değil.

Alt kısımda mono hoparlör, Tip C bağlantı noktası ve SIM kızağı yer alıyor. SIM kızağına yakından baktığımızda çift taraflı olduğunu görüyoruz. Bir tarafa nano SIM kart yerleştirilirken, diğer tarafa nano SD kart takabiliyorsunuz.

Telefonun diğer bir güzel özelliği ise içerisinde kızıl ötesi sensör bulunması. Bu sayede evrensel kontrol seçeneklerinden yararlanabiliyorsunuz.

Arka kısımda ise dörtlü kamera sistemini çevreleyen geniş bir dairesel alan bulunuyor. Bu tasarım şekli çok özel görünse de telefonun tasarımında önemli bir ayırcı özellik. Çünkü arka kısımda böylesine geniş bir alanın sadece kamera bölümüne ayrılması herkesin seveceği bir dizilim şekli değil. P30 Pro’nun da arkası kamera doluydu ama tasarımsal açıdan çok daha kararlı ve şık konumlandırılmışlardı.

Huawei Mate 30 Pro Ekranı

Şunu kesin olarak söyleyebiliriz. Huawei Mate 30 Pro şu anda sektördeki en yenilikçi ekran teknolojilerinden birine sahip. Telefonun neredeyse yarısı tamamen ekranla kaplı ve çerçeve olması gereken yerlere bile uzanıyor. OLED panele sahip olan ekran 1176×2400 piksel çözünürlüğe sahip. Maksimumda 464 nit parlaklığa çıkan ekranın piksel yoğunluğu ise 409ppi. 464 nit sizin manuel olarak ulaşabileceğiniz en yüksek parlaklık iken, cihaz ışık koşullarına göre parlaklığı 683 nite kadar çekebiliyor.

Ekran son derece güzel ve doygun renklere sahip. 6.53 inç boyutundaki bu OLED panel, kasanın yüzde 94’ünü kaplıyor.

Antutu: 440.095
Geekbench 5: Tekli: 757 Çoklu: 2.935
Work 2.0: 8.683
3d Mark: Open GL: 5.648 / Vulkan: 3.944
Androbench: Ardışık Okuma ve Yazma: 1.456/446 MB/s – Rastgele Okuma ve Yazma: 201/220 MB/s

#huawei #mate30pro #telefon #inceleme

Share.

About Author

38 Comments

 1. ustam şu sonsuz ekranı övmiyelim ya resmen amacı düşünce kırılması tel degitirmemiz koruyucu takamıyoruz takılanlar arkadaşlarda kabarıyo atılıyor applly bunu nasıl yapmadı şaştım para gelmesi için :)))

 2. Abi 2 gundur herkes su cihazi onca zaman sonra incelemeye aldi.Abi almicaz bu cihazi bi salin artik ya.Rootlu cihaz kullananlar bilir magisk modulleriyle ite kaka bazi google play uygulamalarini zar zor kullanabiliyorduk.Su an icin guncellemelerde sorun yok fakat en basit sertifika guncellemesinde sicacak bu cihaz.Ve sizin gazinizla alan veya alacak insanlar burada size sovecek 🙂
  Tamam cok guzel cihaz fakat tertemiz p30 pro varken gidip de sunu almak salaklikdan baska birsey degil.

 3. Emin Çıtak senin incelemelerini özellikle arıyorum,incelemelerin çok verimli, abartısız, gereksiz süslemelere yer vermiyorsun, net bilgiler veriyorsun artısıyla eksisiyle netsin, böyle güzel bir inceleme bilgi paylaşımı videosu için teşekkür ederim, başarılı bir kariyer dilerim .

 4. arkadaşlar huawei almayın booloader kilidinin açılmasına izin vermiyor arka planda ne halt ediyorsa açığa çıkmasın diye bunu yapıyor. yerine bir sürü telefon var.

 5. 07:00 Jak girişinin olmayışı bence ekstra artı. fazladan deliğin kapatılmasıyla hem daha ince telefonlar hem de kenar tasarımlarında daha farklı şeyler sunulabiliyor. Mate 30'da uzun süre sonra beğendiğim Huawei cihazlardan biri oldu bu arada.

 6. bu tarz kamera siztemi eğer filtre kullanmak istiyor ise dikeyden çok daha başarılı ben oneplus 7t yi sırf bu yüzden aldım diye bilirim ve şuan 55 mm filtre ile bütün kameralarda filtre kullanıyorum ve ister yıldız & cpl ve nd filtre aynı anda takıp ve istediğim kameraya geçiş yaparak fotoğraf çeke biliyorum 🙂

 7. Emin Çıtak tebrikler gerçekten güzel bir inceleme olmuş. Technopat da seni görmek çok güzel. Cihazları reklamsız ve olduğu gibi anlatabiliyosun burda. Neydi o öyle shiftdelete.net de her video vıcık vıcık samimiyetsiz reklam

 8. "agresif ekran" derken ne demek istiyorsunuz? Keşke kullandığınız kelimelerin anlamını bilseniz. Agresif: "Sinirli, asabi, çabuk sinirlenebilen, saldırgan olabilen kişi" anlamlarına gelmektedir.

 9. Telefonun kavisli ekranın verimsizliği, fiziksel tuş olmayışı ciddi sıkıntılı bir durum. Şu kavisli ekrandan çağı bir bitse de kurtulsak.. Hiç bir pratikliği yok,kılıfla kullanamıyorsun vs vs.